امروز

دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

 

گروه فیزیولوژی ورزشی و حرکات اصلاحی در سال 1392 در دانشکده  علوم ورزشی دانشگاه ارومیه تشکیل گردید. این گروه دارای 9 عضو هیات علمی (یک استاد، یک دانشیار و هفت استادیار) تمام وقت می باشد. رشته های موجود در این گروه عبارتند از:

     1-فیزیولوژی ورزشی  2- آسیب شناسی ورزشی و تمرینات اصلاحی.

    

     رشته فيزيولوژي ورزشي در سال 1370 فعالیت خود را شروع کرده و در مقاطع کارشناسی ارشد (گرایش تندرستی) و دکتری در رشته فیزیولوژی فعالیت ورزشی دانشجو می‌پذیرد.دانشجویان این رشته با ساخت تشریحی روابط و موقعیت اندامهای مختلف بدن و عمل آنها آشنا می‌شوند و ضمن مطالعه اعمال فیزیولوژیکی بدن انسان و اثر عوامل فیزیکی، شیمیایی، عصبی و غیره روی فیزیولوژی اندامهای مختلف بدن به بررسی اعمال فیزیولوژیکی بدن هنگام فعالیتهای بدنی و پس از آن به چگونگی سازگاری بدن نسبت به این فعالیتها می‌پردازند.

دانشجویان دوره دکتری با دستگاههای مختلف انرژی در فعالیتهای هوازی و بی‌هوازی آشنا شده، همچنین اعمال عمومی سلولی در هنگام فعالیتهای بدنی (هوازی و بی‌هوازی) و تغییرات فیزیولوژیکی و ساختاری واحدهای درون سلولی را مورد بررسی قرار می‌دهند. در این گرایش سازگاریهای سیستم عصبی عضلانی در اجرای فعالیتهای بدنی به ویژه مهارتهای پیچیده، سازگاری قلب و عروق - تنفسی در اثر تمرین و فعالیتهای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

     رشته آسیب شناسی ورزشی و تمرینات اصلاحی از سال 1391 فعالیت خود را  در دانشکده علوم ورزشی آغاز نموده و در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد. هدف کلی از تشکیل این رشته تربیت فارغ التحصیلانی است که بتوانند آگاهی عمومی افراد جامعه را نسبت به سلامت فردی ( جسمی، روحی - روانی، ذهنی و اجتماعی)  آشنا نموده و با ارایه برنامه های اصلاحی و درمانی از طریق فعالیت های حرکتی - ورزشی نسبت به تصحیح آنها اقدام نمایند. سرفصل دروس این رشته عبارتند از: دروس پایه: آناتومی، حرکت شناسی، کمک های اولیه و ...

     دروس تخصصی: حرکات اصلاحی، آسیب شناسی ورزشی، تمرین درمانی و بازتوانی، اصول توان بخشی و فیزیوتراپی، ورزش معلولین، امدادگر ورزشی، ماساژ، ارگونومی و ...

در مجموع عمده ترین خدمات کاربردی این رشته عبارت است از:

     1-.آشنایی با اختلالات عضلانی - اسکلتی و تلاش در  برطرف نمودن آنها

     2.ارزیابی و سنجش وضعیت بدنی (اسکلتی - عضلانی)  و تشخیص ناهنجاری های ساختاری 

     3.شناسایی علل و عوامل ایجاد کننده ناهنجاری های جسمی و روشهای پیشگیری و درمان آنها

     4.آموزش اقدامات جسمی و روحی لازم برای سالمندان و بالا بردن کیفیت زندگی آنها

     5.آشنایی با علل و انواع معلولیت ها 

 

 

                 گروه فیزیولوژی ورزشی و حرکات اصلاحی

مدیر گروه

دکتر کاظم خدایی

آدرس پست الکترونیکی گروه فیزیولوژی ورزشی و حرکات اصلاحی

ExercisePh@urmia.ac.ir

شماره تلفن:  32753174